Enes'i Kaybetti, Eymen'i Yaşatmak Istiyor

EFSUN YILMAZ - Buca ilçesinde 7 yıl önce 2 yaşındaki oğlu Enes'i trafik kazasında kaybeden Emine Çalışkan, şimdi 2,5 yaşındaki down sendromlu, lösemi ve kalp hastası Eymen Ayaz'ın hayata tutunmasını istiyor.

Buca Göksu Pazaryeri yakınlarında 18 Nisan 2010'da kucağında 2,5 yaşındaki oğlu Enes'i taşıyan Hasan Çalışkan'a minibüs çarptı.

Baba Çalışkan olaydan yaralı kurtuldu ancak Enes olay yerinde yaşamını kaybetti.

Kazanın yaşandığı günden tam 4 yıl sonra yani 18 Nisan 2014'te ailenin Eymen Ayaz adını verdiği bir oğlu daha dünyaya geldi.

Doğar doğmaz Eymen Ayaz'ın down sendromlu olduğu tespit edildi.

Bebekte ayrıca, özellikle aynı sendromlu hastalarda görülen transient lösemi (geçici miyeloproliferatif hastalık) hastalığı ve kalp yetmezliği de görüldü.

Doğduğundan bu yana zaman zaman hastanelerde yatarak tedavi gören, taburcu edildiği dönemde de farklı devlet hastanelerinin farklı birimlerinde kontrol altında tutulan Eymen Ayaz, yaşam mücadelesi veriyor.

Anne Çalışkan:"Mucize diyorlar"

Anne Emine Çalışkan, Buca'daki evlerinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlu Enes'i kaybettiği günden tam 4 yıl sonra dünyaya gelen Eymen Ayaz ile teselli bulduklarını ifade etti.

Eymen Ayaz'ın doğumuna çok sevindiklerini, ancak oğullarının hep sıkıntı çektiğini söyleyen Çalışkan, "Lösemi için şu an ilaç kullanmıyoruz. Yine de tüm hastalıklar için farklı doktorlara gidiyoruz. Gastroloji, genetik, kardiyoloji birimlerinde düzenli kontrollerimiz oluyor." dedi.

Karaciğer ve dalak büyümesinin yanı sıra kulakta sıvı kaybı teşhisi de bulunduğunu belirten Çalışkan, en büyük sıkıntılarının ise "kalp yetmezliği" olduğu bilgisini verdi.

Kalp kapakçığındaki sorun nedeniyle Eymen Ayaz'ın Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinde ameliyat edileceği bilgisini veren Çalışkan şöyle konuştu:

"Lösemiyi 5 yaşına kadar atlatabileceğini söylediler. Atlatamazsa kemoterapi ve ilaç tedavisine başlayacaklar. Kalple ilgili sıkıntı kapakçıklardan kaynaklanıyor. Doktorlar yama yapacaklarını söylediler. Bu ameliyatı olmazsa ölebileceğini anlattılar. Oğlumun yaşamasını istiyorum. Tüm bu hastalıkların görülme riski down sendromu nedeniyle artıyormuş. Bu kadar hastalıkla dünyaya gelen Eymen Ayaz'ın yaşamasından doktorlar bile ümidi kesmişti, 'bu çocuk yaşamaz' diyenler oldu. Hayatta olduğunu görenler'mucize' diyorlar. Enes'i kaybettim ama Eymen'i kaybetmek istemiyorum." diye konuştu

Eymen Ayaz'ın aylık giderinin bin lira olduğunu, asgari ücretli çalışan eşinin bu masrafı karşılayamadığını da belirten Emine Çalışkan, şöyle konuştu:

"Oğlumun iyi bir bakıma ihtiyacı var. Ameliyat masraflarını SGK karşılyor ancak bez ve mama masrafını karşılamak, çocuğumuzu yaşatmak istiyoruz. Ben eminim oğlum kalp ameliyatlarını atlatırsa yaşayacak ve iyi bir geleceğe sahip olacak." diye konuştu.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhsin Özgür Çoğulu ise her 600-800 doğumdan 1'inin down sendromu ile dünyaya geldiğini, down sendromlu bireylerde kalp hastalıklarının ve löseminin daha sık görüldüğü bilgisini verdi.

var d = new Date(); var s = d.getSeconds();if(s % 4 == 0)document.write('Akbank Kredi Kartı ile Nakit İhtiyacınıza En Hızlı Çözüm!');else if(s % 4 == 1)document.write('İş Bankası'nda 367 TL Taksitle 36 Ay Vadeli 10.000 TL Kredi!');else if(s % 4 == 2)document.write('Hayalindeki Evi Kaçırma! 0.90 Faiz Oranı İle Hemen Başvur!');else if(s % 4 == 3)document.write('ING'den 364 TL Taksitle 36 Ay Vadeli 10.000 TL Kredi!');ga('send', 'event', 'Haber Detay', 'Impression', 'İhtiyaç Kredisi Text');