MUSTAFA BAYER / HAYATİ İKİZOĞLU - Afganistan'dan Taliban'ın baskısından üç çocuğu ve eşiyle kaçan, protez bacağıyla yürüyerek İran üzerinden Türkiye'ye gelen Muhammet Zaher Afşar, Afyonkarahisar'da yeni bir hayata başladı.

Afganistan'ın Mezar-ı Şerif kentinde resmi bir kurumda elektrikçilik yaptığını belirten 40 yaşındaki Afşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 17 yıl önce mayın patlaması sonucunda sol bacağının diz altından koptuğunu söyledi.

Bir yıl sonra ayağına protez takıldığını anlatan Afşar, yaşam şartlarının gün geçtikçe zorlaştığını belirterek "Taliban rejiminin baskısından dolayı can güvenliğimiz kalmadı. Büyük kızım Dünya'yı okula giderken Taliban militanları 2 kez kaçırmaya çalıştı, okuldaki öğretmenlerinin sayesinde kurtuldu." dedi.

"Türkiye'de güvendeyiz"

Afşar, ailesi ile Türkiye'ye sığınmak için yola çıktıklarını dile getirerek şöyle devam etti:

"Afganistan'da resmi bir kurumda çalıştığım için Taliban güçleri tarafından sürekli rahatsız ediliyorduk. Türkiye'ye gelmek için 3 yaşındaki Kainat, 6 yaşındaki Arya, 8 yaşındaki kızım Dünya ve eşim Rüya ile yürüyerek yola çıktık. Önce İran'a gittik. Ardından Van'dan Türkiye'ye giriş yaptık. Bir aydan fazla süren yolculuğun ardından Türkiye'ye ulaştık. Van'da bir hafta kadar kaldık ancak paramız olmadığı için sıkıntılar yaşadık. Bir hayırsever bizi, kız kardeşimin olduğu Afyonkarahisar'a gönderdi. Sığınma başvurusu yapmak için Ankara'ya giderken de hayırseverler çok yardımcı oldu. Geçici belgelerimizi aldık. Temmuz ayından beri Afyonkarahisar'da yaşıyoruz. Türkiye'de güvendeyiz. Bizim için burası yeni bir başlangıç oldu."

- "Türk insanı çok misafirperver"

Kentte iki odalı bir eve yerleştiklerini, çevredekilerin eşya yardımında bulunduğunu anlatan Afşar, komşularının desteği ile hayata tutunduklarını aktardı.

Afşar, bir süre mobilya atölyesinde çalıştığına ancak şu anda işsiz olduğuna işaret ederek "Mesleğimle ilgili bir işte çalışarak, en azından ev kiramı ödemeyi ve aileme bakmayı istiyorum." diye konuştu.

Afyonkarahisar Valiliğince kendilerine kömür yardımı yapıldığını, komşularının kira yardımında bulunduğunu ifade eden Afşar, "Türkiye'ye bize kucak açtığı için çok teşekkür ediyorum. Eşim buraya gelince rahatsızlandı, Devlet Hastanesinde ameliyat olarak sağlığına kavuştu. Türk insanı çok misafirperver. Komşularımız bize bakıyor, gıda ve kıyafet yardımında bulunuyorlar."dedi.

26 Ağustos İlkokulu'nun birinci sınıfında eğitime başlayan Dünya Afşar ise Afyonkarahisar'da mutlu ve güvende olduğunu anlatarak öğretmen olmak istediğini kaydetti.

var d = new Date(); var s = d.getSeconds();if(s % 4 == 0)document.write('Akbank Kredi Kartı ile Nakit İhtiyacınıza En Hızlı Çözüm!');else if(s % 4 == 1)document.write('İş Bankası'nda 367 TL Taksitle 36 Ay Vadeli 10.000 TL Kredi!');else if(s % 4 == 2)document.write('Hayalindeki Evi Kaçırma! 0.90 Faiz Oranı İle Hemen Başvur!');else if(s % 4 == 3)document.write('ING'den 364 TL Taksitle 36 Ay Vadeli 10.000 TL Kredi!');ga('send', 'event', 'Haber Detay', 'Impression', 'İhtiyaç Kredisi Text');