Sarıkamış Panaroma Görsel İçerikli En Büyük Müze Olacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmayla Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı'nda inşa edilen ve bu yıl hizmete girmesi hedeflenen Sarıkamış Panorama Müzesi, birçok özelliğiyle ziyaretçileri şaşırtacak.

Sarıkamış Harekatı ve Kafkas Cephesi ile ilgili Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Dairesi (ATASE), Rus kaynakları ve tarihçilerin belge ve bilgileri incelenerek, netleştirilen bilgiler Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Yerleşkesi'ndeki Teknopark'ta faaliyet gösteren Umay Müze Tasarım ve Teknolojileri Şirketi tarafından resmedildi. Müze için Sarıkamış Harekatı ve Kafkas Cephesi'ni anlatan 2 bin 680 metrekarelik görsel içerik üretildi.

Müzeyi ziyaret edenler, öncelikle 1015-1914 yılında kadar Kafkasya bölgesinde Türklerin başından geçenleri okuyup, bilgi edineceği tarih bölümünde geçecek. Daha sonra harekatın başladığı 22 Aralık 1914'teki hava sıcaklığı sıfırın altında 20 santigrat dereceye sabitlenmiş soğuk odaya ulaşacak ziyaretçilerin burada empati kavramı gelişecek.

Müzede, Van'da 1915'te Ermeniler tarafından Zeve köyünde 2 bin 500 Müslüman'ın katledilmesinin resmedildiği 360 derecelik bir sahne de yer alacak. "Sanal gerçeklik gözlüğü" takan ziyaretçiler, müzedeki panoramik sahneleri adeta bire bir yaşayacak.

Öte yandan, Kafkas Cephesi ile ilgili kitapların bulunduğu müzedeki Kafkas Cephesi Araştırma Merkezi de bölgede bulunan en büyük kütüphane unvanına sahip olacak.

"İçinde görsel içerik üretilmiş en büyük müze olacak"

Müzenin iç tasarımını yapan Umay Müze Tasarım ve Teknolojileri Şirketi kurucu ortağı Prof. Rıdvan Coşkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1914'te yaşanan ve 60 bin şehitle anılan Sarıkamış Harekatı'nı anlatacak panorama müzesini yaptıklarını bildirdi. Yapı Mühendislik firmasıyla ortak bir proje yürüttüklerini ifade eden Coşkun, şöyle konuştu:

"Kars'ın Sarıkamış ilçesinde kurulacak Kafkas Cephesi Araştırmaları Merkezi ve Sarıkamış Harekatı Panorama Müzesi çalışmaları için tamamen tarihi belge ve bilgilere dayanarak eskizleri ve çizimlerini yapıp, görselleştirdiğimiz bütün sahneleri resmediyoruz. Metinleri görünür hale getiriyoruz. Sarıkamış Harekatı ile ilgili Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığına bağlı ATASE, Rus kaynakları ve tarihçilerin belge ve bilgilerini kullanıyoruz. Netleştirdiğimiz bilgileri çizime döküyoruz. Müze için 2 bin 680 metrekarelik görsel içerik üreteceğiz. Bunun panorama alanı 2 bin 20 metrekareyi bulacak. İçinde görsel içerik üretilmiş dünyadaki en büyük müzelerden birisi olacak. Müze içindeki Kafkas Cephesi Araştırma Merkezi aynı zamanda Kafkasya'nın en büyük kütüphanesi olacak."

Coşkun, ziyaretçilerin, 1015-1914 yılında kadar bölgede olup biteni okuyup, bilgi edineceği tarih bölümünde geçerek müzeye gireceklerini belirterek, daha sonra harekatın başladığı günkü soğuk sıfırın altında 20 santigrat dereceye sabitlenmiş soğuk odaya ulaşılacağını kaydetti.

Soğuk odayla ziyaretçilerin empati kavramını geliştirmeyi planladıklarını anlatan Coşkun, "Müze içinde harekatı, birinci günden son güne kadar yaşananları resimlerimizle, bilgi paketlerimizle anlatacağız. Ermeniler ile Zeve'de yaşandığımız tarihi bir olayı da resmettik. Müzenin sonbahara doğru tamamlanması hedefleniyor." diye konuştu.

var d = new Date(); var s = d.getSeconds();if(s % 4 == 0)document.write('Akbank Kredi Kartı ile Nakit İhtiyacınıza En Hızlı Çözüm!');else if(s % 4 == 1)document.write('İş Bankası'nda 367 TL Taksitle 36 Ay Vadeli 10.000 TL Kredi!');else if(s % 4 == 2)document.write('Hayalindeki Evi Kaçırma! 0.90 Faiz Oranı İle Hemen Başvur!');else if(s % 4 == 3)document.write('ING'den 364 TL Taksitle 36 Ay Vadeli 10.000 TL Kredi!');ga('send', 'event', 'Haber Detay', 'Impression', 'İhtiyaç Kredisi Text');