Konuyla ilgili olarak bir yazılı açıklama yapan Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkan Yardımcısı ve Tüketici Güvenliği Derneği (TGDER) Genel Başkanı Murat Köse, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin taksiler için 'indi-bindi ücreti'nin 8.75 TL. olmasına ilişkin kararı şaşkınlıkla karşılanmaktadır. Birkaç ay önce taksimetrelere yapılan zammın ardından, UKOME tarafından alınan bu yeni zam kararı kabul edilemez niteliktedir. Bozuk para sıkıntısının yaşandığı ülkemizde 8.75 TL'lik bu bedel, uygulamada 10.00 TL. olarak uygulanacaktır. Öte yandan bu yeni düzenleme, en çok kısa mesafe için taksi kullanmak zorunda kalan engelli, hamile ve yaşlı tüketicileri mağdur edecektir" dedi.

"YENİ UYGULAMA İSPARK'LAR İÇİN"

Taksimetrelerde indi bindi ücretinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin uyguladığı İSPARK Taksi Duraklarının yaygınlaşmasını sağlamaya yönelik olduğunu ileri süren Köse, "Taksiler, bu parklar için giriş-çıkış ücreti olarak 2.00 TL ödemektedirler. Örneğin; 3.75 TL. açılış fiyatı ile bir km. Yolculuk sonrası ödenecek tutar, 5.85 TL dir. Bu bedelden İSPARK Taksi Durağı ücreti düşüldüğünde, taksiciye kalan tutar 3.85 TL dir.

KONUYU YARGIYA TAŞIYACAKLAR

(function () { var tagonAsync = document.createElement('script'); tagonAsync.type = 'text/javascript'; tagonAsync.async = true; tagonAsync.id = 'TR-21338'; tagonAsync.src = ((document.location.protocol === 'https:') ? 'https:' : 'http:') + '//js.tagon.co/tagon.js'; document.getElementsByTagName('head')[0].appendChild(tagonAsync); })(); ((tagonads = window.tagonads || []).push({AccountId : '585b9ddae16e8', AdunitId : '585adc78c8454', InventoryId : '585adc78c5074', Format : 'INREAD', Container : '.haber_metni'}));

Yeni tarife ile taksiciye kalan tutarın daha fazla olması, İSPARK Taksi Durağı uygulamasının yaygınlaşması ve İBB'ye daha çok para aktarılması amaçlanmaktadır. UKOME kararının yürürlüğe girmemesi gerektiğini, karar yürürlüğe girdiği takdirde konuyu yargıya taşıyacağımızı kamuoyuna duyururuz" şeklinde konuştu.

var d = new Date(); var s = d.getSeconds();if(s % 5 == 0)document.write('Akbank Kredi Kartı ile Nakit İhtiyacınıza En Hızlı Çözüm!');else if(s % 5 == 1)document.write('İş Bankası'nda 367 TL Taksitle 36 Ay Vadeli 10.000 TL Kredi!');else if(s % 5 == 2)document.write('Burgan Bank'ta 10.000 TL İhtiyaç Kredisi 359 Lira Taksitle!');else if(s % 5 == 3)document.write('Hayalindeki Evi Kaçırma! 0.90 Faiz Oranı İle Hemen Başvur!');else if(s % 5 == 4)document.write('ING'den 364 TL Taksitle 36 Ay Vadeli 10.000 TL Kredi!');ga('send', 'event', 'Haber Detay', 'Impression', 'İhtiyaç Kredisi Text');